IX Jarmark Raciąski – 14 sierpnia 2022 r.

            Niezmiernie miło jest nam poinformować Państwa o zbliżającym się Jarmarku Raciąskim, organizowanym po raz dziewiąty przez Miejskie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji im. Ryszarda Kaczorowskiego w Raciążu wraz z Gminą Miasto Raciąż oraz Gminą Raciąż. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 14-15 sierpnia, w Parku Miejskim przy ul. Parkowej w sąsiedztwie siedziby Raciąskiego Centrum Kultury. Drugiego dnia odbędą się również VI Miejsko-Gminne Dożynki Parafialne. Jarmark Raciąski organizowany jest nieprzerwanie od 2014 roku i cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców Raciąża, ale także całego powiatu płońskiego. Wydarzenie to wpisało się jako nieodzowny element i punkt na mapie wydarzeń organizowanych na północnym Mazowszu.   

            Cechą wyróżniającą Jarmark Raciąski to przede wszystkim promowanie oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu. Wydarzenie to stanowi  również świetną okazję, aby zaznajomić się z ofertą lokalnych przedsiębiorców, producentów, twórców, wytwórców oraz artystów. Co więcej, na jarmarcznych kramach można napotkać i nabyć  wiele ciekawych wyrobów tj, rękodzieło, rzeźby, ceramikę, wyroby garncarskie, ręcznie robioną biżuterię, jak również i wszelkie słynne produkty, przygotowywane zgodnie z tradycyjną recepturą: miody, sery, regionalne nalewki, wędliny, pieczywo, wypieki na słodko i wiele więcej.  Dla najlepszego stoiska czeka nagroda.

            To co przykuwa największą uwagę do wydarzenia to wszelkie atrakcje, jak warsztaty rękodzielnicze, gry, zabawy i konkursy, do których każdy może dołączyć. Zaprosiliśmy wielu artystów, pasjonatów, którzy będą podtrzymywać obraz dawnego Jarmarku. W programie wydarzenia zaplanowane zostały koncerty oraz występy artystyczne gwiazd polskiej oraz zagranicznej sceny muzycznej. Wśród nich wystąpią Krystyna Giżowska, The Ukrainian Folk oraz ukraińska skrzypaczka młodego pokolenia Maya Onischuk. Wydarzenie pn. „IX Jarmark Raciąski” jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Na realizację zadania Gmina Miasto Raciąż pozyskała kwotę 40 tys. zł, zaś Realizatorem projektu jest Miejskie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji im. Ryszarda Kaczorowskiego w Raciążu.

            Nieodłącznym elementem Jarmarku są Miejsko-Gminne Dożynki Parafialne, które po raz szósty zostaną zorganizowane już 15 sierpnia, jako podziękowanie za plony i dary pól. W ramach naszego wydarzenia po uroczystej Mszy Św. dożynkowej, a jednocześnie odpustowej w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciążu odbędzie się pochód z wieńcami i darami dożynkowymi na teren wydarzenia. W ramach atrakcji zaplanowane zostaną prezentacje tradycyjnego rękodzieła, potraw opartych na tradycyjnych recepturach oraz występy taneczno-wokalne. Zorganizowana zostanie również zagroda edukacyjna, w której najmłodsi uczestnicy będą mogli obserwować i opiekować się zwierzętami. Koło Gospodyń Wiejskich i stowarzyszenia również przygotują dla uczestników warsztaty malarskie, rękodzielnicze (prace na kołowrotku, szydełku, makrama, tkactwo, prace na krośnie itp.) – by ocalić je przed zapomnieniem – w szczególności przez młodsze pokolenia. Zorganizowany zostanie również plener rzeźbiarski.

            Zapraszamy 14-15 sierpnia w parku przy Raciąskim Centrum Kultury. Do zobaczenia.